370 Seaview Drive, PO Box 206, North Sydney, Nova Scotia, B2A 3N6

 

Tournament Draw

8thJune

Plaza Ford Coors 4-Man Scramble Day 1

Plaza Ford Coors 4-Man Scramble Day 1

#1

  • 7:00 – Shaun MacDonald, Joel MacRae, Shane LeBlanc, Ed Filek
  • 7:08 – Kenny Leon, Paul MacLennan, Chris Antonello, Ernie Jackson
  • 7:16 – Ann Crawley, Ryan Slade, Tommy Hogan, James Hall
  • 7:24 – Ken Maxwell, Brian Herridge, Stephen Taylor, Kevin Jardine
  • 7:32 – Fred May, Robert May, Lloyd Wilkie, Terry Gracie
  • 7:40 – Paul Dupont, Austin Hull, Greg Dearing, Sandy MacGillivary
  • 7:48 – Lloyd MacDougall, Dave Fennell, Charlie Coleman, ALlen Brown
  • 7:56 – Cyril Haley, Stu Dominey, John Ivey, Rob Sheffield
  • 8:04 – Wayne Johnstone, Jerry Lewis, Gary Bennett, Mark Hernandez
  • 8:12 – Tommy Stevens, Andrea Cote, Boxer George, Jerry Stevens
  • 8:20 – Bill Barrington, Tony O’Quinn, Shaun Chezenko, Paul Kozera
  • 8:28 – Shaun MacMullen, Ron Kolchetski, Albert Nordine, Chris MacIntyre
  • 8:36 – Donal Clark, Wayne Pero, Stan Kozera, Len Vickers
  • 8:44 – Donald Walker, Gerard MacDonald, Mark Shepard, Lloyd Hall
  • 8:52 – Clarence Rideout, Dan Hamilton, Allan MacLeod, Brian MacDonald
  • 9:00 – Rick Shaw, Brian Purchase, Bernie MacGillivary, Duane Sabean
  • 9:08 – Wayne Bonnell, Rick Windsor, Mel Windsor, Allan Nork
  • 9:16 – John Hardy, Gerry Campbell, Joe Pyke, Joe MacDougall

 

#10

  • 7:00 – Joe Parris, Jack MacKeigan, Corey Musgrave, Chris MacKenzie
  • 7:08 – Mitchell Burke, George Andrea, Brendan Standing, Andrew Carmichael
  • 7:16 – Aaron Nordine, Lyndon Murrin, Colin Fraser, Chad Bennett
  • 7:24 – Kevin MacRae, Bill Burns, Warren Hooper, Glen Campbell
  • 7:32 – Ken Peters, Leo Fraser, Dennis MacDonald, Joe Pike
  • 7:40 – Murdock MacKenzie, Wally MacLean, Aubrey Farrell, Milton Cooke
  • 7:48 – Billy Gillis, Sean Tobin, James Hollohan, Josh King
  • 7:56 – Allan Clarke, Donat Arsenault, Nathan Clarkson, Joe MacDonald
  • 8:04 – Tony Verschuren, Mark Power, Ian Fraser, Nick Carmichael
  • 8:12 – Sheldon Covey, Jeff Covey, Jim MacIsaac, Stuart Cathcart
  • 8:20 – Kevin Pentecost, John MacInnis, Ray Phillippo, Donnie Martin
  • 8:28 – Bill Fraser, Sean Burke, Jamie Briggs, Donnie White
  • 8:36 – Travis Lynk, Darrell Lynk, Vince Kozera, Blenos Pyke
  • 8:44 – John Paul Marsh, Clayton Floyd, Paul MacNeil, Brian MacNamara
  • 8:52 – Ryan Moore, Nathan Cantwell, Tyler Rendell, Charlie Martin
  • 9:00 – Ed Moules, Bill Moules, John Morris, AJ Ley
  • 9:08 – Harry Blinkhorn, Paul Bowne, Glen MacKinnion, Dave Guy
  • 9:16 – Russell Martin, Paddy Corbett, Blaine Mombourquette, Shaun Morrion
  • 9:24 – Ryan Cholock, Steven Marsh, Nick Roland, Greg LeBlanc

9thJune

Plaza Ford Coors 4-Man Scramble Day 2

Plaza Ford Coors 4-Man Scramble Day 2

#1

  • 7:00 – Shaun MacDonald, Joel MacRae, Shane LeBlanc, Ed Filek
  • 7:08 – Kenny Leon, Paul MacLennan, Chris Antonello, Ernie Jackson
  • 7:16 – Ann Crawley, Ryan Slade, Tommy Hogan, James Hall
  • 7:24 – Rick Shaw, Brian Purchase, Bernie MacGillivary, Duane Sabean
  • 7:32 – Ryan Moore, Nathan Cantwell, Tyler Rendell, Charlie Martin
  • 7:40 – Russell Martin, Paddy Corbett, Blaine Mombourquette, Shaun Morrison
  • 7:48 – Ed Moules, Bill Moules, John Morris, AJ Ley
  • 7:56 – Travis Lynk, Darrell Lynk, Vince Kozera, Blenos Pyke
  • 8:04 – Mitchell Burke, George Andrea, Brendan Standing, Andrew Carmichael
  • 8:12 – Aaron Nordine, Lyndon Murrin, Colin Fraser, Chad Bennett
  • 8:20 – Sheldon Covey, Jeff Covey, Jim MacIsaac, Stuart Cathcart
  • 8:28 – Billy Gillis Jr., Sean Tobin, James Hollohan, Josh King
  • 8:36 – Ken Peters, Leo Fraser, Dennis MacDonald, Joe Pike
  • 8:44 – Murdock MacKenzie, Wally MacLean, Aubrey Farrell, Milton Cooke
  • 8:52 – Tony Verschuren, Mark Power, Ian Fraser, Nick Carmichael
  • 9:00 – Harry Blinkhorn, Paul Bowne, Glen MacKinnion, Dave Guy
  • 9:08 – Kevin MacRae, Bill Burns, Warren Hooper, Glen Campbell
  • 9:16 – John Paul Marsh, Clayton Floyd, Paul MacNeil, Brian MacNamara
  • 9:24 – Allan Clarke, Donat Arsenault, Nathan Clarkson, Joe MacDonald

 

#10

  • 7:00 – Tommy Stevens, Andrea Cote, Boxer George, Jerry Stevens
  • 7:08 – Bill Barrington, Tony O’Quinn, Shaun Chezenko, Paul Kozera
  • 7:16 – Joe Parris, Jack MacKeigan, Corey Musgrave, Chris MacKenzie
  • 7:24 – Donald Clark, Wayne Pero, Stan Kozera, Len Vickers
  • 7:32 – Cyril Haley, Stu Dominey, John Ivey, Rob Sheffield
  • 7:40 – Kevin Pentecost, John MacInnis, Ray Phillippo, Donnie Martin
  • 7:48 – Lloyd MacDougall, Dave Fennell, Charlie Coleman, Allen Brown
  • 7:56 – Fred May, Robert May, Lloyd Wilkie, Terry Gracie
  • 8:04 – Paul Dupont, Austin Hull, Greg Dearing, Sandy MacGillivary
  • 8:12 – Ryan Cholock, Steven Marsh, Nick Roland, Greg LeBlanc
  • 8:20 – John Hardy, Gerry Campbell, Joe Pyke, Joe MacDougall
  • 8:28 – Bill Fraser, Sean Burke, Jamie Briggs, Donnie White
  • 8:36 – Clarence Rideout, Dan Hamilton, Allan MacLeod, Brian MacDonald
  • 8:44 – Wayne Johnstone, Jerry Lewis, Gary Bennett, Mark Hernandez
  • 8:52 – Ken Maxwell, Brian Herridge, Stephen Taylor, Kevin Jardine
  • 9:00 – Wayne Bonnell, Rick Windsor, Mel Windsor, Allan Nork
  • 9:08 – Donald Walker, Gerard MacDonald, Mark Shepard, Lloyd Hall
  • 9:16 – Shaun MacMullen, Ron Kolchetski, Albert Nordine, Chris MacIntyre

3rdAugust

2019 Cape Breton Beverages Men’s Club Championship

2019 Cape Breton Beverages Men’s Club Championship

#1

  • 7:00
  • 7:08
  • 7:16
  • 7:24
  • 7:32
  • 7:40
  • 7:48
  • 7:56
  • 8:04
  • 8:12
  • 8:20
  • 8:28
  • 8:36
  • 8:44
  • 8:52
  • 9:00
  • 9:08
  • 9:16
  • 9:24
  • 9:32
  • 9:40

 

    4thAugust

    2019 Cape Breton Beverages Men’s Club Championship Day 2

    2019 Cape Breton Beverages Men’s Club Championship Day 2

    Top 16 Tee Times off #1

    • 9:10
    • 9:20
    • 9:30
    • 9:40
    • Shotgun Start 9:00am

      • #1
      • #2
      • #3
      • #4a
      • #4b
      • #5
      • #6
      • #7
      • #8
      • #9
      • #10
      • #11
      • #12
      • #13
      • #14
      • #15a
      • #15b

       

      24thAugust

      Michelob Ultra 2-Man Scramble-Best Ball 2019 Day 1

      Michelob Ultra 2-Man Scramble-Best Ball 2019 Day 1

      Scramble Format

      #1

      • 7:00
      • 7:08
      • 7:16
      • 7:24
      • 7:32
      • 7:40
      • 7:48
      • 7:56
      • 8:04
      • 8:12
      • 8:20
      • 8:28
      • 8:36
      • 8:44
      • 8:52
      • 9:00
      • Starter’s Time
      • 11:30
      • 11:38
      • 11:46
      • 11:54
      • 12:02
      • 12:10
      • 12:18
      • 12:26
      • 12:34

       

      #10

      • 7:00
      • 7:08
      • 7:16
      • 7:24
      • 7:32
      • 7:40
      • 7:48
      • 7:56
      • 8:04
      • 8:12
      • 8:20
      • 8:28
      • 8:36
      • 8:44
      • 8:52
      • 9:00

      25thAugust

      Michelob Ultra 2-Man Scramble-Best Ball 2019 Day 2

      Michelob Ultra 2-Man Scramble-Best Ball 2019 Day 2

      Best Ball Format

      #1

      • 7:00
      • 7:08
      • 7:16
      • 7:24
      • 7:32
      • 7:40
      • 7:48
      • 7:56
      • 8:04
      • 8:12
      • 8:20
      • 8:28
      • 8:36
      • 8:44
      • Starter’s Time
      • 11:30
      • 11:38
      • 11:46
      • 11:54
      • 12:02
      • 12:10
      • 12:18
      • 12:26
      • 12:34
      • 12:42
      • 12:50
      • 12:58
      • 1:06

       

      #10

      • 7:00
      • 7:08
      • 7:16
      • 7:24
      • 7:32
      • 7:40
      • 7:48
      • 7:56
      • 8:04
      • 8:12
      • 8:20
      • 8:28
      • 8:36
      • 8:44
      • 8:52

      7thSeptember

      2019 Tim Horton’s Senior Men’s Club Championship Day 1

      2019 Tim Horton’s Senior Men’s Club Championship Day 1

      Day 1 Draw

      Hole #1

      • 8:00
      • 8:08
      • 8:16
      • 8:24
      • 8:32
      • 8:40
      • 8:48
      • 8:56
      • 9:04
      • 9:12
      • 9:20
      • 9:28
      • 9:36
      • 9:44
      • 9:52
      • 10:00
      • 10:10

      8thSeptember

      2019 Tim Horton’s Senior Men’s Club Championship Day 2

      2019 Tim Horton’s Senior Men’s Club Championship Day 2

      Day 2 Draw

      Hole #1

      • 8:00
      • 8:08
      • 8:16
      • 8:24
      • 8:32
      • 8:40
      • 8:48
      • 8:56
      • 9:04
      • 9:12
      • 9:20
      • 9:28
      • 9:36
      • 9:44
      • 9:52
      • 10:00
      • 10:10

      5thOctober

      2019 Coors Tough-man Classic

      2019 Coors Tough-man Classic Day 1

      Scramble Format

      #1

      • 8:00
      • 8:10
      • 8:20
      • 8:30
      • 8:40
      • 8:50
      • 9:00
      • 9:10
      • 9:20
      • 9:30
      • 9:40
      • 9:50
      • 10:00
      • 10:10

       

      #10

      • 8:00
      • 8:10
      • 8:20
      • 8:30
      • 8:40
      • 8:50
      • 9:00
      • 9:10
      • 9:20
      • 9:30
      • 9:40
      • 9:50
      • 10:00
      • 10:10

      6thOctober

      2019 Coors Tough-man Classic Day 2

      2019 Coors Tough-man Classic Day 2

      Scramble Format

      #1

      • 8:00
      • 8:10
      • 8:20
      • 8:30
      • 8:40
      • 8:50
      • 9:00
      • 9:10
      • 9:20
      • 9:30
      • 9:40
      • 9:50
      • 10:00
      • 10:10

       

      #10

      • 8:00
      • 8:10
      • 8:20
      • 8:30
      • 8:40
      • 8:50
      • 9:00
      • 9:10
      • 9:20
      • 9:30
      • 9:40
      • 9:50
      • 10:00

      12thOctober

      2019 Seaview Pro Shop 4-Man Scramble

      2019 Seaview Pro Shop 4-Man Scramble

      Scramble Format

      Shotgun Start 9:00am

      • 1a
      • 1b
      • 2a
      • 2b
      • 3a
      • 3b
      • 4a
      • 4b
      • 5a
      • 5b
      • 6a
      • 6b
      • 6c
      • 7a
      • 7b
      • 8a
      • 8b
      • 9a
      • 9b
      • 9c
      • 10a
      • 10b
      • 11a
      • 11b
      • 11c
      • 12a
      • 12b
      • 13a
      • 13b
      • 14a
      • 14b
      • 14c
      • 15a
      • 15b
      • 16a
      • 16b
      • 17a
      • 17b
      • 18a
      • 18b
      • 19a
      • 19b
      • 19c

      Arrow